Ile czasu zajmuje kupno mieszkania u dewelopera?

Oferta deweloperów w Krakowie wciąż jest bardzo szeroka i znalezienie idealnego mieszkania jest łatwiejsze, niż w przypadku szukania lokum na rynku wtórnym. Dzięki deweloperowi mamy możliwość wyboru mieszkania wg różnych kryteriów – piętra, na którym się mieści, wielkości, ekspozycji na słońce, układu, a mieszkanie może być urządzone pod klucz albo zostać nam oddane w stanie deweloperskim, czyli z gładkimi ścianami, wylewkami na podłodze, drzwiami zewnętrznymi i kablami wystającymi ze ścian. Zawsze jednak kupno mieszkania od deweloperem wiąże się z czekaniem.

Wiele mieszkań oferowanych przez dewelopera w Krakowie dopiero powstaje, bo sprzedaż mieszkań odbywa się już, gdy na placu budowy dopiero jest dziura. Pozwala to jednak na wybieranie mieszkania z bardzo szerokiej oferty, bo im bardziej zaawansowana budowa, tym mniej lokali do wyboru. Jednak sama budowa może trwać wiele miesięcy, w tym czasie spłacamy raty kredytu, jednocześnie mieszkać musimy w lokalu wynajętym, czy z rodziną. Na szczęście u sprawnego dewelopera budowa trwa szybko – pozwalają na to nowoczesne systemy budownictwa oraz sprawna ekipa budowlana, a sam budynek nie musi tak długo stać nieużywany, jak to bywa w przypadku domów budowanych w tradycyjny sposób. Później czeka nas też wykończenie lokalu, a to zajmuje od kilku do kilkunastu tygodni, w zależności od tego, kiedy do mieszkania wejdzie ekipa budowlana i jakie są nasze oczekiwania względem jakości wykończenia.

Samo załatwianie formalności, związanych z zakupem jest jednak u dewelopera mało skomplikowane. Deweloperzy umożliwiają zakup mieszkania gotówką oraz na kredyt w banku zewnętrznym, jak i za pośrednictwem dewelopera. Oczywiście, gdy kupujemy mieszkanie na kredyt, musimy zebrać niezbędną dokumentację oraz czekać na decyzję kredytową, chociaż banki wręcz prześcigają się w oferowaniu szybkich kredytów. Od momentu złożenia dokumentów, do otrzymania kredytu może minąć około 4 tygodnie. To i tak niewiele, zważywszy na to, że przecież mieszkanie wciąż jest w budowie. Gdy jednak zależy nam bardzo na czasie, możemy szukać oferty gotowych mieszkań u krakowskiego dewelopera, jednak w takim przypadku wybór będziemy mieć ograniczony.