Lepiej kupić biuro czy wynająć?

To przede wszystkim stadium rozwoju firmy, jej sytuacja finansowa i nastawienie na bycie elastycznym decydują o tym, czy wynajmie ona biuro, czy je kupi. Często uważamy, że najrozsądniej jest kupić własne biuro, a nie wynająć je i płacić czynsz. Jednak trzeba myśleć przyszłościowo – gdy firma się rozrasta i potrzebuje więcej miejsca, albo chce się przenieść bliżej centrum, lub przeciwnie – uciec na peryferia, łatwiej jest zmienić lokal wynajmowany, niż własny.
Dlatego też nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o to czy lepiej biuro kupić, czy szukać biura do wynajęcia w Krakowie lub okolicach. Specjaliści, którzy zajmują się tematyką twierdzą, że młoda firma raczej powinna w pierwszej kolejności szukać biura na wynajem, bo takie rozwiązanie zapewnia większą elastyczność i jest bezpieczniejsze dla niepewnej jeszcze swojego rozwoju firmy. Jeśli raczkująca firma nie ma pewnej sytuacji finansowej, to i tak kredytu nie otrzyma, dlatego powinna wynająć biuro, a nad kupnem zastanowić się dopiero po kilku latach działalności.
Podsumowując – korzystniej wynająć biuro, gdy firma:
dopiero zaczyna swoją działalność,
nie ma zdolności kredytowej,
nie wiadomo w jakim tempie będzie się rozwijać,
potrzebuje pieniędzy na rozwój, a nie ma ich na inwestycje.

Wynajmowanie biura także pozwala na zachowanie prestiżu. Jeśli młodzi przedsiębiorcy poszukają nowoczesnego budynku biurowego u dewelopera, nie tylko mogą pochwalić się lokalem o wysokim standardzie, ale także innymi jego walorami – parkingiem dla klientów, terenami zielonymi czy nawet portierem i ochroną.

Kupno biura to spora inwestycja. Dlatego też decydować się na nią powinny te przedsiębiorstwa, które są pewne kierunku rozwoju i działają na rynku od lat. Muszą jednak bardzo dokładnie policzyć koszty, jakie czekają ich przez kolejne 10 czy 20 lat. Jeśli rata kredytu jest równa czynszowi za wynajem biura w Krakowie można zastanowić się nad zainwestowaniem środków we własny lokal. Plusami posiadania własnego biura jest to, że można je dowolnie aranżować i przebudowywać, a w przypadku zakończenia działalności sprzedać albo samemu wynająć innej firmie. Własny lokal powiększa też kapitał firmy, a nieruchomości wciąż zyskują na wartości.