Marzenie o własnej wyspie… w kuchni

Coraz więcej osób projektujących nową kuchnię, marzy o wyspie. Wyspa to nic innego, jak dodatkowe szafki kuchenne na środku kuchni, które często stanowią swoiste oddzielenie kuchni od jadalni czy salonu. Niektórzy twierdzą, że to niezwykle funkcjonalne,a nie tylko modne rozwiązanie, ale inni znawcy mebli kuchennych wskazują też na wady tego rozwiązania.

Oczywiście wyspy kuchenne mają bardzo dużo zalet, w przeciwnym razie nikt, kto kupuje meble kuchenne by się na nie nie decydował. Na pewno na plus posiadania kuchennej wyspy możemy zapisać efekt wizualny i możliwość gotowania wspólnego przez kilka osób. Na wyspie można zamontować piekarnik i kuchenkę z okapem, zlewozmywak i baterię albo po prostu pozostawić ją w formie dodatkowych szafek i blatu roboczego. Z jednej strony może stać osoba, która przyrządza potrawy, a z drugiej można ustawić wysokie hokery, na których można siedzieć podczas jedzenie potraw. Z wyspą łatwiej też jest urządzić tzw. trójkąt roboczy, który organizuje pracę w kuchni. Jak już wspomniałam, w przypadku otwartych przestrzeni wyspa wyznacza koniec kuchni a początek salonu, do tego osoba pracująca przy wyspie, ma nieograniczony kontakt z osobami, które siedzą przy stole w jadalni czy na sofach w salonie.

Niestety wyspa kuchenna to rozwiązanie tylko do dużego pomieszczenia, bo zajmuje sporo miejsca. I nie chodzi o sam jej rozmiar, ale także o to, że dookoła wyspy trzeba się swobodnie poruszać. Często też podłączenie zlewozmywaka czy piekarnika wymaga dodatkowych przyłączy, o których trzeba pomyśleć znacznie wcześniej, niż w momencie kupowania mebli kuchennych. Jeśli obawiamy się, czy w naszej kuchni wyspa będzie funkcjonalna, lepiej zgłosić się do projektanta wnętrz, który pozwoli uniknąć nam błędów w aranżacji pomieszczenia i sprawi, że kuchenna wyspa nie będzie tylko piękna, ale też praktyczna. Pamiętajmy też, że wyspa jest także elementem wykończenia salonu czy jadalni, dlatego meble kuchenne muszą współgrać z zestawem wypoczynkowym szafką na RTV czy stołem przy którym jadamy posiłki.