O czym należy pamiętać podczas budowy domu drewnianego?

Domy z drewna mogą poszczycić się niepowtarzalną konstrukcją, która determinuje to, jak przebiega cały proces budowy. Wyróżnić można parę istotnych kwestii, o których należy pamiętać, jeśli zależy nam na dobrze wykonanym lokum.Żaden dom, niezależnie od tego, czy jest drewniany czy też murowany, nie obejdzie się bez odpowiedniej izolacji. Zapewnia ona komfortowe warunki cieplne wewnątrz budynku oraz pozwala obniżyć koszty ogrzewania pomieszczeń w okresie jesienno-zimowym. Z tego względu jest niezwykle ważnym elementem całej konstrukcji budynku. Aby domy drewniane miały szczelne ściany, należy użyć wełny, pianki albo tradycyjnego warkocza z wiórów. Wszystko zależy od naszych preferencji.

Podczas budowy domu z drewna warto pamiętać także o tym, iż ściany działowe nie muszą być wykonane z bali. Są one bowiem niezwykle ciężkie. Warto je zastąpić płytami drewnianymi lub gipsowo-kartonowymi, które charakteryzują się niebywałą lekkością. Można z nich w łatwy sposób tworzyć ściany działowe. Będzie to rozwiązanie szczególnie optymalne na poddaszu.

Szczególną ostrożność należy zachować podczas układania podłogi. W trakcie tych czynności pojawia się bowiem wilgoć, która dla drewnianej konstrukcji może być zabójcza. Uważnie powinniśmy przyglądać się wszelkim pracom wykorzystującym wodę. Jej nadmiar jest dla drewnianego domu szkodliwy.

Podczas budowy takiego domu nie możemy zapomnieć także o ogrzewaniu. Co do zasady, może ono być dowolne. W praktyce jednak doskonale sprawdza się ogrzewanie podłogowe, które dodatkowo wysusza znajdujący się na jej powierzchni surowiec. Należy zwrócić uwagę także na to, iż drewno cały czas pracuje. Ważną kwestią jest więc osadzenie okien domu w taki sposób, aby pracujące ściany nie powodowały uszkodzeń w ramach okiennych.

Pamiętać warto również o tym, iż ściany wykonane z drewna wymagają odpowiedniej konserwacji. W tym celu należy użyć specjalistycznych środków chemicznych. Przeciwdziałają one tworzeniu się pleśni, gdyż utrudniają wnikanie wilgoci wewnątrz drewna oraz chronią ściany przed szkodnikami.